Jezioro Raduń znajduje się na Pojezierzu Choszczeńskim. Jezioro położone jest ok. 2 km od miasta Choszczna. Powierzchnia lustra wody wynosi około 107 ha, a długość linii brzegowej to niemal 8500 m.
Jezioro Raduń to największy akwen w gminie Choszczno. Jego kształt przypomina wijącego się węża. Jezioro ma wąską misę i kręty przebieg. W okolicy, w której z jeziora wypływa kanał łączący jezioro z jeziorem Żeńsko brzegi jeziora są strome i utrzymują taki charakter na 3/4 długości brzegu. Dopiero w okolicy pola golfowego i końca jeziora od strony miejscowości Raduń brzegi tracą swoją stromiznę i przechodzą w lekkie wzniesienia. Brzegi jeziora na dzień dzisiejszy nie są jeszcze zurbanizowane choć na brzegu od strony miejscowości Smoleń gmina Choszczno utworzyła plany ,,osady turystycznej” Jest to kilkadziesiąt działek budowlanych, które mają tworzyć osadę rekreacyjno-turystyczną „Raduń” a wraz z istniejącym w pobliżu polem golfowym ,,Modry Las” kompleks turystyczno rekreacyjny.

Na prawie całej długości linii brzegowej jezioro porasta trzcina pospolita. Kolor wody przez większość roku ma barwę zieloną. Widoczność pod wodą w okresach letnich sięga do 1m, a w pozostałych miesiącach do 2-3m. Jezioro ma bogaty zasób ryb, można w nim złowić okazałe sandacze czy węgorze. Jezioro w nomenklaturze wędkarskiej zalicza się do typu sandaczowego, bardzo popularne wśród wędkarzy. W ostatnich latach wydano kilka pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych przy bezpośredniej bliskości jeziora. Poza tym jezioro ma charakter naturalny nie dotknięty ludzką ręką. Występują w nim liczne powalone drzewa tworzące malownicze pejzaże dające schronienie i kryjówkę licznym wodnym zwierzętom. Jezioro odwiedzane jest przez liczne ptaki. Żyją tu kruki wodne, łabędzie, perkozy, dzikie kaczki, czajki. Średnia głębokość jeziora to około 4 m, a najgłębsze miejsce określa się na 11-12 m. Dno jeziora porasta pospolity rogatek sztywny a brzegi: trzcina pospolita, pałka szerokolistna, sit rozpierzchły. U brzegów na wodzie rosną grążel żółty, grzybienie białe, strzałka wodna. Od południa zbiornik otoczony jest cennymi lasami bukowo-dębowymi, które w sezonie jesiennym są miejscem zbierania grzybów. Jezioro znane jest również z tego, iż leży na szlaku trzech jezior, razem z jeziorem Żeńsko i Klukom umożliwia spędzenie w kajaku całego dnia w otoczeniu dzikiej przyrody.
